Hem

Nordic Terrier Show 2017

Best in Show – Domare: Clay Coady
1 Westicon Highland Knight West Highland White Äg Monica Richard
2 Tribuns Earl Grey Cairn Äg Eva Söderwall, Louise Dufwa
3 Pearlstrings Posh Pantomime Yorkshire Äg Anna-Karin Ahlstedt, Emelie Jansson, Ellinore Jansson
4 Merrymac Conqueror Jack Russell Äg Gertrud & Thomas Hagström

BIS-valp 4-6 månader – Domare: Lillian Lleton
1 Cameron Hard Rock Hallelujah Irish Softcoated Wheaten Äg Sandra Träff
2 Feeorin Song To A Seagull American Hairless Äg Anders Daniels
3 Scartop What a Magic Lakeland Äg Ann & Bert Hunt
4 Borderfun Numero Uno Border Äg Pernilla Hedström

BIS-valp 6-9 månader – Domare: Ronnie Irving
1 Thunder Rd’s Bohemian Rhapsody Sealyham Äg Fredrik Åhs & Olga K Forlicz
2 Velvety Ice Ice Baby Bedlington Äg Lise-Lotte Nilsson
3 Silkcroft Nephin Mor Irish Softcoated Wheaten Äg Helene Hulthén
4 Royal Winzent’s Happy For Rollick’s Kerry Blue Äg Charlotta Mellin


BIS-valp totalt – Domare: Ronnie Irving
Thunder Rd’s Bohemian Rhapsody Sealyham Äg Fredrik Åhs & Olga K Forliez

BIS Junior – Domare: Arne Foss
1 Toolbox Girl Boss Bedlington Äg Eva Byberg
2 Cameron High On Life Irish Softcoated Wheaten Äg Helene Hulthén
3 Scartop Boudica Lakeland Äg Ann & Bert Hunt
4 Jokyl Redrose Day Airedale Äg Dodo Sandahl

BIS Unghund – Domare: Lillian Lleton
1 Doonrock Mysteri Soldier Irländsk Äg Gertrud & Thomas Hagström
2 Jazzing Girl On Fire West Highland White Äg Reidun Aldrin
3 Raglan Republican Skotsk Äg Monika Ferneklint
4 Bullkings Marble Mountain Bull Äg Tina Andersson

BIS Veteran – Domare: Paul Eardley
1 Cameron Syrup and Honey Irish Softcoated Wheaten Äg Gunilla Fasnacht
2 Isotop’s Sprite Bedlington Äg Patricia Eriksson
3 Crazy Train Thriller Border Äg Anna-Karin Jiderlund
4 Braslight’s Esperanca Terrier Brasileiro Äg Sofia Westergren Larsen

BIS Avelsgrupp – Domare: Lillian Lleton
1 Fairmac Highness In Heaven Dandie Dinmont Äg Leena Hurt

BIS Uppfödargrupp – Domare: Ronnie Irving
1 Kennel Jaskarin Australisk Saija Reimn-Walldén
2 Kennel Kronsäter’s Staffordshire Rosemary Åsberg
3 Kennel Cameron Irish Softcoated Wheaten Helene Hulthén
4 Isotop´s Bedlington Ann-Mari & Lena Byberg

BIS – BIM-hundar – Domare: Arne Foss
1 Jazzing Girl On Fire West Highland White Äg Reidun Aldrin 2 Doonrock Mystery Soldier Irländsk Äg Gertrud & Thomas Hagström
3 Cameron Syrup and Honey Irish Softcoated Wheaten Äg Gunilla Fasnacht
4 Jaskarin Play Whit Fire Australisk Äg Lisbeth Norén

Barn med Hund – Domare: Madeleine Bäckman
1 Ida Hammarsten

Juniorhandling 10-13 år – Domare: Madeleine Bäckman
1 Felix Fransson

Juniorhandling 14-17 år – Domare: Madeleine Bäckman
1. Alice Björling


Vinnare totalt Alice Björling

Foto Helena Palm