Resultat 2017

BEST IN SHOW, Domare: Clay Coady

1 Westicon Highland Knight,West highland white, ägare Monica Richard
2 Tribuns Earl Grey Cairn, ägare Eva Söderwall och Louise Dufwa
3 Pearlstrings Posh Pantomime, Yorkshire, ägare Anna-Karin Ahlstedt, Emelie Jansson, Ellinore Jansson
4 Merrymac Conqueror, Jack Russell, ägare Gertrud & Thomas Hagström

BIS-valp 4-6 månader, Domare: Lillian Lleton
1 Cameron Hard Rock Hallelujah, Irish softcoated wheaten, ägare Sandra Träff
2 Feeorin Song To A Seagull, American Hairless, ägare Anders Daniels
3 Scartop What a Magic, Lakeland, ägare Ann & Bert Hunt
4 Borderfun Numero Uno, Border, ägare Pernilla Hedström

BIS-valp 6-9 månader, Domare: Ronnie Irving
1 Thunder Rd’s Bohemian Rhapsody, Sealyham, ägare Fredrik Åhs & Olga K Forlicz
2 Velvety Ice Ice Baby,Bedlington, ägare Lise-Lotte Nilsson
3 Silkcroft Nephin Mor, Irish softcoated wheaten, ägare Helene Hulthén
4 Royal Winzent’s Happy For Rollick’s, Kerry Blue, ägare Charlotta Mellin

BIS-valp totalt Domare: Ronnie Irving
Thunder Rd’s Bohemian Rhapsody

BIS Junior Domare: Arne Foss
1 Toolbox Girl Boss, Bedlington, ägare Eva Byberg
2 Cameron High On Life, Irish softcoated wheaten, ägare Helene Hulthén
3 Scartop Boudica, Lakeland, ägare Ann & Bert Hunt
4 Jokyl Redrose Day, Airedale, ägare Dodo Sandahl

BIS Unghund Domare: Lillian Lleton
1 Doonrock Mysteri Soldier, Irländsk, ägare Gertrud & Thomas Hagström
2 Jazzing Girl On Fire, West highland White, ägare Reidun Aldrin
3 Raglan Republican, Skotsk, ägare Monika Ferneklint
4 Bullkings Marble Mountain, Bull, ägare Tina Andersson

BIS Veteran Domare: Paul Eardley
1 Cameron Syrup and Honey, Irish softcoated wheaten, ägare Gunilla Fasnacht
2 Isotop’s Sprite, Bedlington, ägarePatricia Eriksson
3 Crazy Train Thriller, Border, ägare Anna-Karin Jiderlund
4 Braslight’s Esperanca, Brasileiro, ägare Sofia Westergren Larsen

BIS Avelsgrupp Domare: Lillian Lleton
1 Fairmac Highness In Heaven, Dandie Dinmont, ägare Leena Hurt

BIS Uppfödargrupp Domare: Ronnie Irving
1 Kennel Jaskarin Australisk, Saija Reiman-Walldén
2 Kennel Kronsäter’s Staffordshire, Rosemary Åsberg
3 Kennel Cameron, Irish softcoated wheaten, Helene Hulthén
4 Isotop’s Bedlington, Ann-Mari & Lena Byberg

BIS – BIM-hundar Domare: Arne Foss
1 Jazzing Girl On Fire, West highland white, ägare Reidun Aldrin
2 Doonrock Mystery Soldier, Irländsk, ägare Gertrud & Thomas Hagström
3 Cameron Syrup and Honey, Irish softcoated wheaten, ägare Gunilla Fasnacht
4 Jaskarin Play With Fire, Australisk, ägare Lisbeth Norén

Juniorhandling Domare: Madeleine Bäckman

10-13 år
1 Felix Fransson
2 Simon Fransson

14-17 år
1 Alice Björling

Vinnare totalt   Alice Björling